Jak dobrać kolor mebli kuchennych?

2023-02-12 19:19:19
Meble kuchenne na wymiar

Kolor mebli kuchennych – jaki wybrać?

Wygląd ścian oraz elementów aranżacyjnych wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również jego funkcjonalność. Odpowiednio dobrane barwy mogą powiększyć przestrzeń pod kątem optycznym, a co więcej korzystnie oddziaływać na mieszkańców, zwiększając komfort użytkowania pomieszczenia. Zastanawiając się nad kolorem mebli kuchennych, warto zatem wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane, wielkość pomieszczenia oraz ogólny motyw aranżacyjny.

Modna kuchnia w 2023 roku

Zgodnie z najnowszymi trendami wnętrza urządzane są w taki sposób, by odzwierciedlały one charakter mieszkańców, ich upodobania oraz styl życia. Dominują naturalne barwy, które wyzwalają energię lub sprzyjają regeneracji w zależności od funkcji danego pomieszczenia. Chcąc stworzyć modną aranżację kuchni, warto wypełnić ją białymi meblami. Dzięki nim nawet niewielkie wnętrze zyska przestronność i elegancję. Białe meble rozświetlą kuchnię, sprawiając, że jej użytkowanie stanie się przyjemne oraz komfortowe. Alternatywą dla jasnych elementów aranżacyjnych mogą być brązy lub zielenie. Meble w tych kolorach idealnie sprawdzą się w kuchniach inspirowanych stylem eko, czy tez boho. W przypadku nowoczesnych wnętrz można natomiast postawić na przyjemne dla oka beże i szarości

Jakie meble sprawdzą się w dużej kuchni?

Przestronna kuchnia daje swobodę aranżacji i pozwala na wykorzystanie wyrazistych kolorów. Kluczowe jest jednak zachowanie harmonii, by wnętrze nie stało się zbyt przytłaczające. W dużej kuchni często stosuje się połączenie kilku kolorów, dzięki czemu gotowanie staje się przyjemnym zajęciem, a nie monotonnym obowiązkiem. W swojej aranżacji można zatem połączyć brązowe szafki z jasnym blatami. Zgodnie z obowiązującymi trendami najlepiej postawić na marmur oraz drewno. Kuchnia stanie się wówczas elegancka i wyjątkowa, gdyż wyglądu naturalnych surowców nie da się odtworzyć. W przypadku dużego wnętrza z ograniczonym dostępem do światła nie należy przesadzać z mocnymi kolorami. Najlepiej sprawdzą się zatem meble wykonane z jasnego drewna – świerku, brzozy, sosny itp. Dla urozmaicenia aranżacji można zestawić je z połyskującym blatem w neutralnym lub pastelowym kolorze. To prosty zabieg, pozwalający na stworzenie prowansalskiej, czy też rustykalnej kuchni. Barwy ziemi i szarości wykorzystuje się także w stylu japandi.

Co z małą kuchnią?

W niewielkich wnętrzach zazwyczaj dominują białe ściany i meble, optycznie powiększające przestrzeń. Taka kuchnia można jednak wydawać się zbyt nudna, zwłaszcza, jeśli ilość kolorowych dekoracji ograniczona jest do minimum. Ciekawą alternatywą są błękitne lub pudrowo różowe meble. Choć wydają się one infantylne, to jednak prezentują się one elegancko i oryginalnie. Podobnie jak białe meble nadają kuchni przestronności, a przy tym kreują jej nietypowy design. Z czym łączyć błękit? Meble w tym kolorze doskonale będą prezentować się na tle ciemnych płytek lub drewnianej podłogi wykonanej z orzecha, mahoniu itp.

Jakie meble do kuchni połączonej z salonem lub jadalnią?

Brak wyraźnej granicy pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami jest częstym zabiegiem zarówno w dużych, jak i niewielkich mieszkaniach. Stosuje się go ze względów praktycznych, by domownicy mogli wykonywać kilka czynności jednocześnie, np. gotować i oglądać telewizję. Choć kuchnia i salon są spójną przestrzenią, to jednak każda z tych stref spełnia inną funkcję, co warto uwzględnić w aranżacji. Dobierając kolory, najlepiej kierować się ich rodzajem. Jeśli zdecydowaliśmy się na barwy ziemi, to w salonie możemy wykorzystać brązowe meble, a w kuchni – zielone. W przypadku pasteli warto natomiast postawić na beżowo-błękitne elementy. W otwartych przestrzeniach sprawdzą się także klasyczne zestawienia. Dla czarnych szafek z białymi blatami w kuchni kontrastowe będą jasne meble i ciemna podłoga w salonie.